Encod.org
Europe

 

GOLD MEMBERS


RED MEMBERS


GREEN MEMBERS

CBD Products sro
GetSmokin’
Sam Vanden Auweele
BioTabs
Barney’s Farm
Petr Konecny
Cannabis Cura Sicilia
Alberto Saint Cort
NORML FRANCE
A.C.C. IPANEMA
Cannabis Social Club - Bozen
Bill Griffin
Enecta C.V.
SeedMarket.com
LA MACA
NEWSWEED
IRKA
SANTYERBASI GROWSHOPS
ZRK.SI - Cannabis regulation institute Slovenia
MEDICINAL STAR’S
ALBO SHANTI
FIELDS OF GREEN FOR ALL
CIRCULO SECTORIAL CANNABICO
ARGE CANNA
Sensi Seeds
Asociacion Cannabica 4/20
COL.CAN.CAN
Bart B
OVERGROW.IT
GROWERLINE
CANAPA INFO POINT
Manuel Fernandez
LEOLED GROW LIGHTS
Marco Moscatelli
Associazione Culturale Tuanis - Canapamundi
Andrej Kurnik
Hanfinstitut
TREE OF LIFE - AMSTERDAM CANNABIS SOCIAL CLUB
Francis Costelloe
High Supplies - Cannabis Seeds Shop
PARADISE SEEDS
Patrick Firnkes
Assonabis
Coffeeshop Pink

MEMBERSHIP / view all

 
Úvodná stránka > Czech (cz, sk) > O nás > BULLETIN > Bulletin ENCOD č. 126
Published on 6. august 2015  napísal(a) encod

Bulletin ENCOD č. 126

Bulletin ENCODu o protidrogové politice v Evropě

Srpen 2015

Zaměřeno na konopnou politiku UruguajeVšetky verzie tohto článku: [Español][English][italiano][Nederlands][slovenčina]
Zobraziť online : Encod

Jeden a půl roku po přijetí zákona, který legalizoval výrobu a prodej konopí v Uruguaji, uživatelé a pacienti jsou stále zatýkaní policisty, kteří nechtějí uznat tuto skutečnost.

V důsledku toho došlo k jednání mezi konopnými aktivistickými skupinami a ministrem vnitra, který přislíbil, že pošle směrnici všem ústředím a oddílům policie v zemi, což ukazuje, že všichni držitelé povolení vydaného státní kontrolní agenturou pro konopí (IRCCA) jsou oprávněni vlastnit až "šest rostlin psychoaktivního konopí…“ a že konopné kluby mohou pěstovat maximálně 99 kvetoucích rostlin.

Takže policie vrátila všechny zabavené rostliny, nebo téměř všechny…

Jaké jsou psychoaktivní rostliny konopí? Rostliny, které mají samičí květy. Rozlišit je vyžaduje už určité znalosti. Proto si můžeme představit, že uruguayská policie měla na začátku potíže při rozlišování samičích rostlin od samčích rostlin, nebo rostlin ve vegetativní fázi od kvetoucí rostliny, a tak dále.

Teoreticky mohou držitelé povolení k pěstování v Uruguaji, ať už je to soukromý dům-pěstitel (autocultivador), nebo klub, držet mnoho rostlin ve vegetativní fázi, pokud mají maximálně 6 kvetoucích samičích rostlin. Podle zákona, mohou mít kluby až 6 kvetoucích samičích rostlin na člena, zatímco maximální počet členů nesmí překročit 45, ale maximální počet kvetoucích samic byl stanoven na 99.

Takže většina klubů nemá víc než 16 členů.

Jediná legální činnost, kterou má konopný klub právo vyvíjet, je pěstování konopí pro své členy. Tam je naděje, že se to brzy změní k lepšímu, takže kluby budou moct mít více členů a pořádat společenské aktivity, jako je sport, masopust, hudební akce atd.

Četné kluby konopí otevřely a více než 2000 osob se zaregistrovalo, aby si směli kupovat konopí v lékárnách. Během veletrhu Expocannabis v prosinci 2014 uruguayská pošta měla stánek pro ty, kteří by se chtěli zaregistrovat pro nákup v lékárnách. Vedle něj byl stánek IRCCA, kde lidé mohli získat informace.

V uplynulém zimním období bylo v Uruguaji hlášeno mnoho krádeží rostlin konopí. Takzvaní „cogolleros“ kradou úrodu těsně před sklizní nebo dokonce ještě nezralou a působí tím hodně zármutku pěstitelům, kteří dali svým rostlinám tolik péče. Doufají, že konopí bude brzy k dispozici v lékárnách za 1 až 1,24 US $ gram, takže nikomu nebude stát za to krást konopí, aby se prodávalo na trhu.

Jeden gram uruguayského konopí „cogollo“ (květu) dnes stojí asi 5 amerických dolarů. Objevily se zprávy o cenách dosahujících až 15 US $ za gram uprostřed zimy v turistickém městě Maldonado. Mezitím konopí dovezené z Paraguaye, které bývá fermentované a lisované ještě za zelena, se nabízí za ceny v rozmezí 1 až 1,25 US $ za gram.

Od konce roku 2014 lidé čekají na rozhodnutí IRCCA o firmách, které budou moci pěstovat rekreační konopí, které se prodává v lékárnách. Asi 10 firem projevilo zájem a z nich bude vybráno 2 až 5.

Pokud se tato část uruguayského modelu provede podle plánu IRCCA, konopí by se mohlo brzy prodávat v lékárnách s jak vysokým tak i s nízkým obsahem THC, CBD, CBDA a dalších kanabinoidů.

Milton Romani, generální tajemník Národní protidrogové kontrolní komise (JND), nedávno oznámil, že pokud legální konopí nebude v lékárnách do Vánoc, dostane se do nich do Tří králů (6.1.2016). Rozhodnutí o tom se očekává v příštích několika dnech, protože celý proces by měl začít brzy. Firmy musí být schopné zasadit v srpnu, aby byl v lednu 2016 dostatek konopí k dispozici v lékárnách.

Vypadá to, že projekt IRCCA byl docela dobře připraven. Zdálo se, že po nástupu nového prezidenta Tabaré Vázqueze od 1. března 2015 se proces trochu zpomalil, převážně kvůli snahám o kontrolu v nové vládě. Až do teď jsou všichni zúčastnění přesvědčeni, že to bude fungovat, protože se na to velmi dobře připravili.

Očekává se, že uruguayský příklad otevře dveře do nového světa protidrogové politiky, kde spotřebitel nebude na ztrátové straně; politiky, která omezí vstup stovek miliard dolarů ročně do systému praní špinavých peněz.

V roce 2016 bude svět přezkoumávat svoji protidrogovou politiku na schůzi UNGASS v New Yorku. Očekává se, že některé země se budou distancovat od úmluv OSN, pokud jde o konopí. Bolívie již jednou vystoupila z Jednotné úmluvy o omamných látkách a vrátila se do ní až po získání výjimky pro koku. Podobně by z ní mohly odejít i ostatní vlády a znovu vstoupit po získání výjimky pro rostlinu konopí, považovanou za posvátnou mnohými ze starých světových náboženství.

Dnes se již nedá dále lhát světu. Všichni to teď ví. Každý ví, jak CBDA, CBD, THC, THCA a jiné kanabinoidy působí. Vědí, že endokanabinoidní systém je přítomen u všech obratlovců na této planetě. I kdyby se tyto látky prohlásily za legální výhradně pro lékařské použití, lidé se nebudou chtít vzdát užívání konopí. Kontrola nad touto rostlinou se hroutí.

Snažit se kontrolovat nebo zakazovat jedinou rostlinu, která stimuluje endokanabinoidní systém, je podobné jako "snažit se chytit vítr".

ACBD

Mezitím se v Itálii 218 politiků se připojilo k parlamentní meziskupině vedené Benedettem Della Vedovou, současným náměstkem ministra zahraničních věcí, který byl v roce 1995 zatčen v Římě za distribuci hašiše zdarma, společně s ostatními členy radikální strany. Jejich návrh regulace konopí získal určitou podporu i od konzervativních politiků, zatímco většina konzervativních poslanců a rasistická strana Lega Nord, která má ve znaku symbol podobný pokroucenému listu konopí, jsou proti. Návrh bude projednán na vládní protidrogové konferenci v únoru 2016.

Vliv této skupiny by se měl projevit v komisích a případně na plenárním zasedání parlamentu. Někteří členové skupiny chtějí přísná pravidla a snaží se nastolit právo a pořádek v pěstební místnosti, i pokud by šlo o rozdělení malého množství mezi přáteli. Počítá se s tlakem na parlament, aby navrhl efektivní a bezpečnou politiku pro konopí, která by umožnila soukromé a neziskové pěstování a vznik soukromého trhu s transparentními zisky.

Kontroverzním bodem je návrh anonymních kontrol domácích pěstitelů a konopných klubů. Pan Della Vedova v rozhovoru vysvětlil, že se jedná o opatření na pomoc spotřebitelům v případě, že by se dostali do problémů s úřady. Policii nebude povolen přístup k těmto citlivým osobním údajům. Někteří politici, kteří mají blíže k sociálnímu hnutí navrhli, aby spotřebitelé trvali na svých právech a kriticky spolupracovali na některých z těchto návrhů. Do značné míry to tedy závisí na nás.

Enrico Fletzer

NOVINKY ZE SEKRETARIÁTU

ENCOD se zúčastní 8. srpna na Hanfparade v Berlíně

Share |Reagovať na tento článok


The European Coalition for Just and Effective Drug Policies, is a pan-European network of currently 160 NGO’s and individual experts involved in the drug issue on a daily base. We are the European section of an International Coalition, which consists of more than 400 NGOs from around the world that have adhered to a Manifesto for Just and Effective Drug Policies (established in 1998). Among our members are organisations of cannabis and other drug users, of health workers, researchers, grassroot activists as well as companies.


E-mail Secretariat: office (at) encod.org Privacy: Updated August 2017
© Encod.org 2014 :: Design by: Navetrece.com