Encod.org
Europe

 

GOLD MEMBERS


RED MEMBERS


GREEN MEMBERS

Petr Konecny
Cannabis Cura Sicilia
Alberto Saint Cort
NORML FRANCE
A.C.C. IPANEMA
Cannabis Social Club - Bozen
Bill Griffin
Enecta C.V.
SeedMarket.com
LA MACA
NEWSWEED
DINAFEM
IRKA
SANTYERBASI GROWSHOPS
ZRK.SI - Cannabis regulation institute Slovenia
MEDICINAL STAR’S
ALBO SHANTI
FIELDS OF GREEN FOR ALL
CIRCULO SECTORIAL CANNABICO
ARGE CANNA
Sensi Seeds
Asociacion Cannabica 4/20
COL.CAN.CAN
Bart B
OVERGROW.IT
GROWERLINE
CANAPA INFO POINT
Manuel Fernandez
LEOLED GROW LIGHTS
Marco Moscatelli
Associazione Culturale Tuanis - Canapamundi
Andrej Kurnik
Hanfinstitut
TREE OF LIFE - AMSTERDAM CANNABIS SOCIAL CLUB
Francis Costelloe
High Supplies - Cannabis Seeds Shop
PARADISE SEEDS
Patrick Firnkes
Assonabis
Coffeeshop Pink
Asociación Hempower
Tricomaria.com
FAC
DOUG FINE

MEMBERSHIP / view all

 
Úvodná stránka > Czech (cz, sk) > Události a akce > KAMPANE > Evropská unie na cestě k legalizaci
Published on 26. február 2010  napísal(a) encod

Evropská unie na cestě k legalizaci

"Represe NEFUNGUJE"

(Carel Edwards je vedoucí oddělení pro koordinaci drogové politiky Evropské komise, nejvýše postavený úředník Evropské unie v záležitostech týkajících se drogové politiky)

Evropský parlament, Brusel, 23. Února 2010Všetky verzie tohto článku: [English][italiano][Nederlands][Deutsch][slovenčina][français]

Carel Edwards

Současná drogová politika v Evropské unii nadělala více škody než užitku. To je závěr veřejného slyšení na téma protidrogové politiky EU, která se konala v Evropském parlamentu v Bruselu v úterý 23. února. Carel Edwards, vedoucí oddělení pro koordinaci drogové politiky Evropské komise, řekl při jednání: „Víme, že represe nefunguje. Evropa pozvolna směřuje k liberálnější protidrogové politice.“

Cílem veřejného slyšení v Evropském parlamentu byla diskuse o takzvané Trautmann-Reuterově zprávě, která dospěla k závěru, že protidrogová strategie založená na represivní drogové politice EU v mnoha ohledech selhala.

Reuter-Trautmannova zpráva je výsledkem výzkumu dopadu drogových politik na globální trh s nelegálními drogami v posledních deseti letech. Na žádost Evropské komise ji společně vypracovali americká RAND Corporation a nizozemský Trimbos Institute.

Podle zprávy nebyl zaznamenán žádný významný dopad na nabídku a poptávku po nelegálních drogách v letech 1998 až 2007. Naopak, cenou za represivní politiku je nekontrolovaný ilegální trh s drogami, související kriminalita a šíření nemocí, jako je například HIV / AIDS. Souhrn veřejných výdajů na drogovou politiku v EU se odhaduje na 40 miliard EUR / rok neboli 80 EUR / rok na jednoho občana EU.

Evropskou komisi kritizovala platforma nevládních organizací sdružených v Evropské koalici pro spravedlivou a efektivní politiku v oblasti drog (ENCOD), která uspořádala toto veřejné slyšení ve spolupráci s řeckým europoslancem Michailem Tremopolousem (Strana zelených).

* „Organizace z občanského sektoru již po několik let upozorňují EU, že represivní protidrogová politika je neúčinná a kontraproduktivní, ale národní orgány a orgány EU tato varování trvale ignorovala,“ řekl Joep Oomen z ENCOD. „Místní úřady a občané, jichž se to týká, mají pragmatický a přímý přístup k drogám. Evropa by z těchto zkušeností mohla těžit.“

Většina ze 40 delegátů účastnících se veřejného slyšení vyjádřila podporu přijetí takové protidrogové politiky v rámci celé EU, která by byla vstřícnější k drogám, včetně vytvoření právního rámce pro výrobu, distribuci a užívání drog.

S výjimkou pěti lidí, účastníci odsouhlasili závěrečné prohlášení, že represivní politika v oblasti drog nadělala více škody než užitku. „Pokračovat v této represivní drogové politice by byla zločinná nedbalost. Evropská unie si je vědoma, že zákaz nefunguje. A nyní je třeba na základě těchto poznatků jednat,“ říká Joep Oomen.

Veřejné slyšení vyústilo v několik doporučení institucím EU. Mimo jiné, vyzývá k uspořádání summitu EU, kde by se jednalo o inovačních protidrogových strategiích, které nejsou založené na zákazu s delegacemi národních a místních orgánů, zákonodárců a organizací občanského sektoru. Zároveň vyzývá EU, aby posílila chápání „harm reduction“ v tom smyslu, že by si občané mohli pěstovat konopí pro osobní potřebu, a obecně aby podpořila protidrogové politiky v souladu s lidskými právy, zaručující osobní svobodu a sociální soudržnost.

Závěry jednání budou předloženy na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni ve dnech 8. – 12. března.

Překlad: Bushka Bryndová

Share |Reagovať na tento článok


The European Coalition for Just and Effective Drug Policies, is a pan-European network of currently 160 NGO’s and individual experts involved in the drug issue on a daily base. We are the European section of an International Coalition, which consists of more than 400 NGOs from around the world that have adhered to a Manifesto for Just and Effective Drug Policies (established in 1998). Among our members are organisations of cannabis and other drug users, of health workers, researchers, grassroot activists as well as companies.


E-mail Secretariat: office (at) encod.org Privacy: Updated August 2017
© Encod.org 2014 :: Design by: Navetrece.com