Encod.org
Europe

 

GOLD MEMBERS


RED MEMBERS


GREEN MEMBERS

CBD Products sro
GetSmokin’
Sam Vanden Auweele
BioTabs
Barney’s Farm
Petr Konecny
Cannabis Cura Sicilia
Alberto Saint Cort
NORML FRANCE
A.C.C. IPANEMA
Cannabis Social Club - Bozen
Bill Griffin
Enecta C.V.
SeedMarket.com
LA MACA
NEWSWEED
IRKA
SANTYERBASI GROWSHOPS
ZRK.SI - Cannabis regulation institute Slovenia
MEDICINAL STAR’S
ALBO SHANTI
FIELDS OF GREEN FOR ALL
CIRCULO SECTORIAL CANNABICO
ARGE CANNA
Sensi Seeds
Asociacion Cannabica 4/20
COL.CAN.CAN
Bart B
OVERGROW.IT
GROWERLINE
CANAPA INFO POINT
Manuel Fernandez
LEOLED GROW LIGHTS
Marco Moscatelli
Associazione Culturale Tuanis - Canapamundi
Andrej Kurnik
Hanfinstitut
TREE OF LIFE - AMSTERDAM CANNABIS SOCIAL CLUB
Francis Costelloe
High Supplies - Cannabis Seeds Shop
PARADISE SEEDS
Patrick Firnkes
Assonabis
Coffeeshop Pink

MEMBERSHIP / view all

 
Úvodná stránka > Czech (cz, sk) > Novinky > 2015 > Slzný plyn a škrcení. Policisté zbili sběrače technického konopí, tvrdí majitel (...)
Published on 7. október 2015  napísal(a) encod

Slzný plyn a škrcení. Policisté zbili sběrače technického konopí, tvrdí majitel pole

30.09. 2015

Autor: Adéla Skoupá

V Bukovanech v severních Čechách v úterý zasahovali policisté z České Lípy na poli s technickým konopím. Majitel pole si stěžuje, že bezdůvodně napadli romské brigádníky, kteří pole sklízeli. Policie se brání, že sběrači odmítli uposlechnout výzvy.Všetky verzie tohto článku: [English][slovenčina]
Zobraziť online : Zpravy.aktualne.cz

Bukovany - Majitel pole s technickým konopím si stěžuje, že policisté včera bezdůvodně napadli a zbili jeho sběrače na poli v Bukovanech u České Lípy. „Při sklizni technického konopí tekla krev a slzy. Policisté si zřejmě spletli technické konopí s marihuanou,“ píše ve facebookovém příspěvku Jan Bešík, majitel a zakladatel místní firmy, která z rostliny vyrábí zdivo nebo izolace.

Konopný lán včera sklízelo deset brigádníků, přerušil je náhlý zásah osmi policistů, kteří se přiřítili ve dvou autech na pole. „V době, kdy přijížděli, jsme zrovna svačili. Neměli jsme důvod být agresivní, protože jsme si byli vědomi, že nepácháme nic protizákonného. Sklízeli jsme technické konopí, které je v Liberci hlášené na celním úřadu,“ vysvětlil Aktuálně.cz jeden z napadených mužů, který je stejně jako ostatní romského původu.

Policisté z České Lípy prý jeli na základě upozornění zkontrolovat, kdo pole sklízí a o jakou rostlinu přesně jde. „Byli jsme ze zákona povinni prověřit, jestli sklizeň probíhá oprávněnými osobami, zda na to mají všichni potřebné doklady. Potřebovali jsme ověřit jejich totožnost, a tím legálnost celého aktu,“ vysvětluje mluvčí českolipských policistů Ivana Baláková. Policisté pak prý sběrače vyzvali, aby vše položili a přistoupili k autu, aby je mohli legitimovat.

„To jsme samozřejmě udělali, jenomže když jsme vstávali, policisté mě napadli. Nejdřív do mě strčili, a když jsem se otočil a řekl, že jsem klidný, vytasili teleskopické obušky a slzný plyn,“ popisuje napadený muž, který chce zůstat v anonymitě.

Pepřový sprej a bití

Policisté mu podle jeho slov stříkli do očí pepřový sprej a asi tři minuty ho bili a kopali. Pak ho zaklekli a nasadili mu pouta. A když se ho zastal jeho sedmnáctiletý syn, napadli i jeho. „Dva policisté mu stříkli kasrem do očí, začali ho škrtit, povalili ho a bili mu hlavou o kameny. Naznačili, že mají zbraně, měli jsme strach,“ líčí napadený muž. Bešík popisuje, jak mezi zaměstnanci vypukla panika. Dospělí se snažili krýt vlastními těly děti, které řvaly strachy.

Situace se prý uklidnila až ve chvíli, kdy zasáhl zaměstnanec neromského původu a vysvětlil, že se nejedná o sběr marihuany, ale technického konopí, jenž je ohlášené u celní správy v Liberci. "Nemám tušení, proč policisté nezavolali na Celní správu a nezjistili si, o jaké pole se jedná," uvedl majitel.

Mluvčí policie se ale brání, že muži, vůči kterým policisté zasáhli donucovacími prostředky, s nimi nespolupracovali. „Neuposlechli výzvy, které se dávají v rámci standardního postupu. Jeden z mužů se rozhodl je ignorovat. Použili jsme donucovací prostředky i vůči mladíkovi, který bránil policistům v dokončení policejního zákroku,“ vysvětlila Baláková. Šlo o syna, který bránil před útoky svého otce. Mluvčí přiznává, že policisté použili slzný plyn, pouta a hmaty a chvaty. „Nemám informace o teleskopické tyči,“ uvedla mluvčí.

Otce i syna pak policisté převezli na stanici v Novém Boru, odkud je podle Balákové asi po dvaceti minutách po ověření totožnosti propustili. „Oba muži se neuposlechnutím výzvy policistů dopustili přestupku proti veřejnému pořádku, který s nimi bude projednán ve správním řízení,“ dodala mluvčí.
Na poli skoro nikdo nezbyl

Přestože má napadený po celém těle modřiny, pokračuje dnes v práci na poli dál. Společně se svým bratrem jsou ale jediní dva. „Skoro všichni lidé, kteří včera sklízeli, se báli znova přijít. Takže tady to nesklizené zůstane,“ uvádí Jan Bešík.

Ten se chce nyní poradit s advokátem, jak postupovat dál. Škodu za nesklizené konopí si pravděpodobně nechá vyčíslit, zvažuje vydat se soudní cestou. „Určitě chci podat alespoň podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby zásah prošetřili.

Chci získat aspoň omluvu pro sběrače a nějaké zadostiučinění, že šlo o omyl. Že neměli správné informace,“ říká Bešík. Podle něj je akce důsledkem kriminalizace konopí.

Policie se krátce vyjádřila, že pro ni případ ještě není uzavřený. "Průběhem zákroku se ještě budeme zabývat v rámci našich vnitřních kontrolních mechanismů," uvedla mluvčí.

Share |Reagovať na tento článok


The European Coalition for Just and Effective Drug Policies, is a pan-European network of currently 160 NGO’s and individual experts involved in the drug issue on a daily base. We are the European section of an International Coalition, which consists of more than 400 NGOs from around the world that have adhered to a Manifesto for Just and Effective Drug Policies (established in 1998). Among our members are organisations of cannabis and other drug users, of health workers, researchers, grassroot activists as well as companies.


E-mail Secretariat: office (at) encod.org Privacy: Updated August 2017
© Encod.org 2014 :: Design by: Navetrece.com