Encod.org
Europe

 

GOLD MEMBERS


RED MEMBERS


GREEN MEMBERS

CBD Products sro
GetSmokin’
Sam Vanden Auweele
BioTabs
Barney’s Farm
Petr Konecny
Cannabis Cura Sicilia
Alberto Saint Cort
NORML FRANCE
A.C.C. IPANEMA
Cannabis Social Club - Bozen
Bill Griffin
Enecta C.V.
SeedMarket.com
LA MACA
NEWSWEED
IRKA
SANTYERBASI GROWSHOPS
ZRK.SI - Cannabis regulation institute Slovenia
MEDICINAL STAR’S
ALBO SHANTI
FIELDS OF GREEN FOR ALL
CIRCULO SECTORIAL CANNABICO
ARGE CANNA
Sensi Seeds
Asociacion Cannabica 4/20
COL.CAN.CAN
Bart B
OVERGROW.IT
GROWERLINE
CANAPA INFO POINT
Manuel Fernandez
LEOLED GROW LIGHTS
Marco Moscatelli
Associazione Culturale Tuanis - Canapamundi
Andrej Kurnik
Hanfinstitut
TREE OF LIFE - AMSTERDAM CANNABIS SOCIAL CLUB
Francis Costelloe
High Supplies - Cannabis Seeds Shop
PARADISE SEEDS
Patrick Firnkes
Assonabis
Coffeeshop Pink

MEMBERSHIP / view all

 
Úvodná stránka > Czech (cz, sk) > Novinky > 2016 > Zemřel celosvětově uznávaný legalizační aktivista a spoluzakladatel ENCOD Joep (...)
Published on 23. marec 2016  napísal(a) Richard Rainsford

Zemřel celosvětově uznávaný legalizační aktivista a spoluzakladatel ENCOD Joep Oomen
Poslední rozloučení se bude konat 29. března v 11:30 v krematoriu Schoonselhof ve městě Wilrijk v Belgii.

An online památník k podpoře přehlídky byl otevřen zde.

Z belgických Antverp přišla nečekaná a velmi smutná zpráva, která hluboce zasáhla všechny bojovníky za legalizaci konopí a dalších rostlinných drog: v pátek 18. března zemřel náhle Joep Oomen.Všetky verzie tohto článku: [English][Nederlands][français][Español][italiano][Deutsch][slovenčina]
Zobraziť online : Zemřel celosvětově uznávaný legalizační aktivista a spoluzakladatel ENCOD Joep Oomen

Jako aktivista bojoval více než čtvrt století za ukončení války proti drogám a za spravedlivou drogovou politiku postavenou na lidskosti. Byl zakládajícím členem mnoha nevládních organizací zaměřených na reformu drogové politiky, včetně Evropské koalice pro spravedlivou a efektivní drogovou politiku (ENCOD), konopného společenského klubu Trekt Uw Plantv Antverpách nebo nizozemské obdoby českého hnutí Legalizace.cz: Unie za ukončení konopné prohibice (VOC).

Tragická ztráta pro evropský legalizační aktivismus

Smutná zpráva o Joepově smrti byla členům organizace a přátelům oznámena na shromáždění klubu Trekt Uw Plant.Dva zástupci klubu se v pátek poté, co se Joep nedostavil na pravidelnou schůzi, vydali k něm domů. Jeden z nich měl u sebe klíč, kontaktovali tedy Joepova nejstaršího syna a s jeho svolením vstoupili do domu – a našli svého přítele ležet v posteli bez známek života. Policie zahájila vyšetřování a předběžně vyloučila nepřirozenou příčinu úmrtí či cizí zavinění.

Joep byl aktivistou, jakých potkáte za život jen pár. Měl zdánlivě nevyčerpatelný zdroj energie a vytrvalosti, které ho hnaly kupředu.

Joep byl šťastně ženatý a kromě manželky Betariz po sobě zanechal dva syny a vnuka. Již v roce 1993 se stal jedním ze zakladatelů a nejdůležitějších členů ENCOD. Jako koordinátor byl hnací silou celého sdružení, jemuž se podařilo spojit podobně zaměřené jedince i organizace napříč evropským kontinentem.

V roce 2006 pak založil Trekt Uw Plant, první konopný společenský klub v Belgii. Tento spolek funguje zcela v souladu s belgickou legislativou, jež povoluje každému dospělému občanovi země pěstovat pro vlastní potřebu jednu rostlinu konopí. Po zdlouhavých a vyčerpávajících tahanicích byla existence TUP dvakrát posvěcena soudem a v současné době má klub přibližně čtyři stovky členů. Úspěch tohoto pilotního projektu inspiroval v roce 2014 Michela Degense k založení dalšího konopného klubu v Belgii – Mambo Social Club.

Neúnavný bojovník a skvělý člověk

Joep byl nesmírně aktivní také v Nizozemsku, odkud pocházel. Podílel se na organizaci Konopného tribunálu v Haagu a spoluzakládal i výše zmiňované sdružení VOC, které vzešlo právě z prvního jednání tribunálu. Byl členem řídícího orgánu amsterdamské nadace Legalize! a pravidelně se účastnil panelových diskuzí na schůzích VOC, do nichž přispíval s nekonečnou trpělivostí a obrovskou dávkou diplomacie.

Již v roce 1993 se stal jedním ze zakladatelů a nejdůležitějších členů ENCOD, Evropské koalice za spravedlivou a efektivní drogovou politiku.

Své vědomosti a zkušenosti využíval dále jako pokladník Latinskoamerické federace v Antverpách, na setkáních Klubu přátel kokového listu nebo jako zástupce organizace Het Kloosterzaměřené na poskytování přístřeší bezdomovcům.

Na stránkách VOC píše její předseda Derrick Bergman: „Joep byl aktivistou, jakých potkáte za život jen pár. Měl zdánlivě nevyčerpatelný zdroj energie a vytrvalosti, které ho hnaly kupředu, v kombinaci s bezúhonností a naprostou transparentností. V 80. letech, v době svých studií v Amsterdamu, se naučil plynně španělsky a v Antverpách se z něj stal napůl Vlám, především byl ale občanem celého světa. Považuji za velké štěstí, že jsem měl tu čest Joepa znát a po více než osm let s ním spolupracovat jak ve VOC, tak v ENCOD. Nebyl to jen velmi výkonný a inspirující aktivista, ale také skvělý přítel.“

Poslední rozloučení se bude konat 29. března v 11:30 v krematoriu Schoonselhof ve městě Wilrijk v Belgii.

Tam je stránka na Facebooku na pohřeb:
https://www.facebook.com/events/207781282921910/info portfolio


Share |Reagovať na tento článok


The European Coalition for Just and Effective Drug Policies, is a pan-European network of currently 160 NGO’s and individual experts involved in the drug issue on a daily base. We are the European section of an International Coalition, which consists of more than 400 NGOs from around the world that have adhered to a Manifesto for Just and Effective Drug Policies (established in 1998). Among our members are organisations of cannabis and other drug users, of health workers, researchers, grassroot activists as well as companies.


E-mail Secretariat: office (at) encod.org Privacy: Updated August 2017
© Encod.org 2014 :: Design by: Navetrece.com