Encod.org
Europe

 

GOLD MEMBERS


RED MEMBERS


GREEN MEMBERS

CBD Products sro
GetSmokin’
Sam Vanden Auweele
BioTabs
Barney’s Farm
Petr Konecny
Cannabis Cura Sicilia
Alberto Saint Cort
NORML FRANCE
A.C.C. IPANEMA
Cannabis Social Club - Bozen
Bill Griffin
Enecta C.V.
SeedMarket.com
LA MACA
NEWSWEED
IRKA
SANTYERBASI GROWSHOPS
ZRK.SI - Cannabis regulation institute Slovenia
MEDICINAL STAR’S
ALBO SHANTI
FIELDS OF GREEN FOR ALL
CIRCULO SECTORIAL CANNABICO
ARGE CANNA
Sensi Seeds
Asociacion Cannabica 4/20
COL.CAN.CAN
Bart B
OVERGROW.IT
GROWERLINE
CANAPA INFO POINT
Manuel Fernandez
LEOLED GROW LIGHTS
Marco Moscatelli
Associazione Culturale Tuanis - Canapamundi
Andrej Kurnik
Hanfinstitut
TREE OF LIFE - AMSTERDAM CANNABIS SOCIAL CLUB
Francis Costelloe
High Supplies - Cannabis Seeds Shop
PARADISE SEEDS
Patrick Firnkes
Assonabis
Coffeeshop Pink

MEMBERSHIP / view all

 
Úvodná stránka > Czech (cz, sk) > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy ENCODs > Zpráva ENCOD k vývoji kolem konopných společenských klubů
Published on 8. marec 2015  napísal(a) encod

Zpráva ENCOD k vývoji kolem konopných společenských klubů

08.03.2015

TXT: ENCOD, Překlad: Lukáš HurýsekVšetky verzie tohto článku: [English][italiano][Español][Nederlands][Deutsch][slovenčina]
Zobraziť online : Magazin Legalizace

V letech 2003 a 2005 vložila Evropská koalice pro spravedlivou a efektivní drogovou politiku (ENCOD) velké množství času a lidských zdrojů do navržení „konopné“ koncepce, která by vyhovoval úmluvě OSN. Na základě zkušeností ze Španělska, Švýcarska, Belgie, Nizozemska, Německa, Dánska a Kanady pak stanovila prvotní pravidla a zásady pro konopné společenské kluby a převzala záštitu nad tímto koncepčním názvem. Nejedná se přitom o obchodní značku či patent, ale spíše o politické stanovisko.

V roce 2005 v návaznosti na kampaň na podporu svobody pěstování začal ENCOD propagovat tuto „zdravou alternativu k ukončení války proti drogám“.

Nyní, o deset let později, tento název používá mnoho různých skupin po celé Evropě. Tímto bychom rádi varovali před zneužíváním názvu a celého konceptu konopných společenských klubů.


Striktně transparentní a neziskové

Konopné společenské kluby byly zpočátku zakládány španělskými aktivisty s cílem získat svobodu pro pěstování konopí pro soukromé užívání a sdílení s ostatními v nekomerčním prostředí. Tyto kluby měly představovat transparentní a demokratické organizace, které se zodpovídají svým členům a úřadům.

Hlavním účelem konopných společenských klubů je ukázat široké veřejnosti i úřadům, že lze vytvořit alternativu k nelegálnímu trhu. Že je snadné uvést do chodu systém pro výrobu a distribuci konopí, jenž bere v úvahu zájmy veřejného zdraví a bezpečnosti jakož i práva a potřeby uživatelů a pěstitelů konopí.

Pěstování jakékoli přírodní rostliny za účelem osobní spotřeby by mělo být základním a nezcizitelným lidským právem.

Poté co byly ve Španělsku (Pannagh, 2007) a Belgii (Trekt uw Plant, 2010) založeny první kluby, začali aktivisté v mnoha evropských zemích tento model prověřovat a s proměnlivými úspěchy se pouštěli do soudních pří se státní mocí. Organizace ENCOD hrála přední roli při propagaci a vysvětlování tohoto konceptu.

Chybí zákonný rámec

Dnes konopné společenské kluby fungují po celé Evropě v šedé zóně, jelikož stále neexistuje národní a evropský zákonný rámec pro pěstování a distribuci konopí. Ovšem díky relativní svobodě, kterou mají ve Španělsku a v menší míře i v Belgii, se počet klubů (zejména ve Španělsku) rychle rozrostl. Mnoho nových provozovatelů má ale zcela jiné pohnutky než ti, kdo hnutí založili.

Ve svých názvech mají sice uvedeno „konopný společenský klub“, jenže jejich cílem je pouze komerční distribuce konopí a profit.

V principu nelze nic namítat proti komerčnímu pěstování a distribuci konopí, nicméně je nutné zdůrazňovat, že konopné společenské kluby nemají sloužit tomuto účelu.

Lidé sdružující se v konopném společenském klubu chtějí bezpečně pěstovat zdravé (organické) konopí pro vlastní potřebu, přičemž jeho cena má být stanovena tak, aby pouze pokrývala náklady na pěstování a distribuci.

Koncepce klubů vychází z principu, podle něhož by pěstování jakékoli přírodní rostliny za účelem osobní spotřeby mělo být základním lidským právem. Konopné společenské kluby mají sloužit jako účinný nástroj pro obyčejné lidi, ne podnikatele.

Cesta do budoucnosti

Původní neziskový a transparentní charakter konopných společenských klubů je pro úspěch tohoto hnutí klíčový, pokud máme o jeho legitimnosti přesvědčit média, veřejnost i úřady.

Proto ENCOD začátkem března hodlá vydat seznam schválených evropských konopných společenských klubů.

Jste-li členem klubu uvedeného v tomto seznamu, můžete si být jisti následujícím:

Klub je legálně registrován jako asociace, a proto se zodpovídá místním a/nebo státním úřadům.

Hlavním účelem konopných společenských klubů je ukázat široké veřejnosti i úřadům, že lze vytvořit alternativu k nelegálnímu trhu.

Klub prohlašuje, že se řídí Pravidly chování pro evropské konopné společenské kluby, vydanými organizací ENCOD v prosinci 2011. Tato pravidla chování shrnují pět základních zásad fungování klubu, dodávky se řídí poptávkou; neziskovost; transparentnost; zaměření na zdraví a léčbu; otevřený dialog s úřady.

V neposlední řadě klub souhlasí s pomocí (mediací) organizace ENCOD, pokud dojde ke konfliktu s jedním z jeho členů nebo s jiným klubem.

Jako člen řádného konopného společenského klubu si budete moct být jisti, že vedení daného klubu vám dodává konopí, které bylo vypěstováno ekologicky, bezpečně a poctivě. Nastane-li problém, ale váš hlas nebude slyšet, jak by měl, vždy můžete kontaktovat ENCOD.

Share |Reagovať na tento článok


The European Coalition for Just and Effective Drug Policies, is a pan-European network of currently 160 NGO’s and individual experts involved in the drug issue on a daily base. We are the European section of an International Coalition, which consists of more than 400 NGOs from around the world that have adhered to a Manifesto for Just and Effective Drug Policies (established in 1998). Among our members are organisations of cannabis and other drug users, of health workers, researchers, grassroot activists as well as companies.


E-mail Secretariat: office (at) encod.org Privacy: Updated August 2017
© Encod.org 2014 :: Design by: Navetrece.com